Iscjeljujući program TMF-a

Od 25. juna do 15. avgusta u našem gradu trajaće Tivat Music Festival, muzička manifestacija koja svojim kvalitetom privlači veliku pažnju turista i mještana. Festival će u četvrtak na Ljetnjoj pozornici otvoriti Opersko gala veče na otvorenom “Između neba i mora”, nastup Bokeljskog simfonijskog orkestra i gradskog hora “Jadran”, dirigent je Mladen Tarbuk, a solisti Milica Lalošević sopran i Ermin Ašćerić tenor. Festival se održava pod sloganom “Tivat – more muzike”.

Tim povodom danas je u Centru za kulturu održana press konferencija na kojoj su govorili Goran Božović-direktor Centra, profesor dr Dragana Jovanović – umjetnička direktorka festivala, profesor Andrea Orlando Tripović – direktorka Fondacije TMF i voditeljka hora “Jadran”, maestro Mladen Tarbuk i Andrea Živković – predsjednica NVU “Bokeljski simfonijski orkestar”. Oni su predstavili bogat program koji će se odvijati na više lokacija, i uglavnom će biti besplatan.

 “Čini me izuzetno ponosnim što mogu da konstatujem da TMF praktično stoji rame uz rame sa nadaleko poznatim i proslavljenim Kotor Artom, koji je produkcioni partner našeg festivala. To su dva najkvalitetnija muzička festivala u Crnoj Gori, a i šire. Cilj festivala je izgradnja kvalitetne publike, promocija mladih muzičara iz Crne Gore, dovođenje svjetskih muzičkih zvijezda i valoziracija tivatskih lokaliteta, kao i nova produkcija koju festival izbacuje drugu godinu zaredom. Festival Purgatorije i TMF zajedno čine preko 90 posto ponude za turiste u ljetnjem periodu. Na žalost, izgleda da je samo Centar za kulturu svjestan toga, za razliku od brojnih drugih. Na godišnjem nivou podrška Centra je 100 hiljada eura. Dok je ovog rukovodstva ovaj festival je siguran. A nadam se da će imati još veću i značajniju podršku i kasnije. Čestitam selektorki i umjetničkoj direktorki na 15 fantastičnih različitih programa. Naročito sam ponosan što smo dostigli taj nivo kvaliteta rada da mi možemo sve realizovati sa domaćim snagama, uz podršku virtuoza koji nam dolaze u goste. Dakle BSO i gradski hor Jadran koji je osnovan nepune dvije ipo godine, koji je kvalitetom zavrijedio da nastupi na otvaranju. Jedan amaterski hor koji radi posvećeno, kvalitetno. Čestitam Andrei Orlando Tripović na tome. I da ne bude zabune, ovo je hor Centra za kulturu, osnovan poečtkom 2024. Željeli smo da mu damo ime Jadran u znak lijepog odnosa i da održimo taj kontinuitet trajanja.“ – rekao je Goran Božović

 “Jako je teško nešto ostvariti, a mnogo teže zadržati. Sa velikom željom predstavljamo vam različite programe koje bih ja nazvala okrepljujućim, isceljujućim. Muzika isceljuje u ovom vremenu koje je sve gore i gore. Nakon otvaranja u četvrtak, kojeg pripremamo sa dosta ljubavi i odgovornosti, sledeći program je 3. jula – Glasovi s horizonta hora AVE iz Slovenije, a 9. jula slijedi koncert narodne muzike Balkana Narodnog orkestra Nacionalnog ansambla Kolo. 12. jula je koncert horske muzike “Serenada Jadranu” akademskog hora Ivan Goran Kovačić. 21. jula su “Bokeljski zalasci” uz nastup Asje Valčić, violončelo i Sebastijana Šnajdera klavir. 23. jula u Domu Vojske premijera kamerne opere Pergolezija “Služavka gospodarica”, Bokeljski simfonijski orkestar sa dirigentom Mladenom Tarbukom. Nekoga će možda i bocnuti ova opera. 25. jula koncert Sare Anastasijević Anđelković “U muzici je lijek”. 27. jula truba i gitara, Luis Gonsales i Žaume Riko. 31. jula koncert elektronske muzike Marka Nikodijevića “O vječnoj svjetlosti na licima svetih tvojih: molitve i antifoni”. 3. avgusta nastupa džez trio Univerziteta u San Barbari “U čast Majlsa Dejvisa. 7. avgusta je autorski performans Mione Cvijović “San o mikrokozmi” i to u Gornjoj Lastvi, što će dati jednu posebnu atmosferu. 8. avgusta Alpha trianguli, 13. avgusta Dječja muzička bajka “Klinika lutaka”. Festival ćemo zatvoriti 15. avgusta nastupom ansambla Janoška” – kazala je Dragana Jovanović.

“Ponosni smo što što prvi puta imamo privilegiju pjevati sa BSO. U kratkom periodu hor Jadran je dostigao jedan nivo. Hvala Dragani i maestru Tarbuku koji su vjerovali u nas. Hor postoji 100 godina, mi smo četvrta postavka. To su ljudi amateri, njih 40-50. I dalje vlada taj entuzijazam. Hor je promoter kulture grada. Ono što me žalosti je da hor ne nastupa u svom gradu. Jasno, nastupa u svojoj matičnoj kući i na TMF, ali ne nastupa na poziv Turističke organizacije. I tužna sam zbog toga. Hor već dvije godine priprema himnu Crne Gore koju bi sa ponosom pjevao na Dan grada. Ali nikad nije došlo do saradnje. Himnu ćemo izvesti na otvaranju festivala. Da nema velike ljubavi hor ne bi napredovao. Hor će ostati i dalje, nadam se uz više sluha za buduće projekte. Političari ne bi trebali biti ispred kulture. Hor će ostati a svi ostali ćemo poći. Dođite na otvaranje i podržite nas. Hvala i direktoru Goranu Božoviću na podršci” – rekla je Andrea Orlando Tripović.

 “Kao vanjski faktor mogu primjetiti da se stvari grade, uprkos vremenu. Vrijeme je sve gore i gore a mi sve sve bolji i bolji. Zato i čestitam svim učesnicima festivala. Nismo bili lijeni, pripremili smo se dobro. Nastup BSO na otvaranju je nama važan, iako na otvorenom nije lako nastupiti. Ovo nije kotorski nego bokeljski orkestar. Tivat, Kotor i Herceg Novi. Čini mi se sve skupa je naraslo. Evo vidim program festivala je narastao. Veoma nam je draga saradnja sa gradskim horom Jadran. Nadam se da je ovo početak jednog dugog prijateljstva. Preporučujem vam operu “Služavka gospodarica”. Crna Gora nema još uvijek svoju operu. Zato su ovakvi koncerti dragocjeni. Možda i Tivat dobije operu. Sve je moguće. Ovo je jedno od rijetkih djela koje se izvodi kontinuirano od vremena kad je napisano. Pergolezi je tu fenomen” – kazao je Mladen Tarbuk.

 “Hvala organizatorima što su nam ukazali povjerenje da BSO nastupa na otvaranju. To je potvrda da radimo dobro, na razvoju muzičke scene u Boki. Ovaj orkestar okuplja muzičare iz tri bokeljska grada, uz pomoć sa strane. Muzičari iz Tivta će tako imati priliku da nastupe u svom gradu. Hvala horu Jadran na saradnji. Prijatno smo iznenađeni kvalitetom njihovog rada. Posebno bih željela da naglasim dječiju muzičku bajku Klinika lutaka. A nadam se da će 25. juna na otvaranju publika uživati Iida ćemo imati koncert za pamćenje” – istakla je Andrea Živković.